pipiras

pipiras
pipìras (sen. rus. пьпьpъ) sm. (2) K, J 1. SD248, R bot. pietų kraštų augalas, kurio smulkūs vaisiai turi tam tikrą aštrų skonį: Juodasis pipiras (Piper nigrum) LBŽ. Pipìro (pipirmedžio) pypkė nedega Krkn.ppr. pl. to augalo vaisius, vartojamas prieskoniams: Kartieji ir saldieji pipirai LKGI507. Pipirais ažutrint SD227. Nė vieno kvėpiančio pipìro nebeturiu Vb. Sugrūsk pipirų mėsai užbarstyti Jnš. Įdėk į košelieną pipìrų – bus gardžiau Brt. Babkavi lapai su pipìrais kartu eina Ukm. Padauginai, moč, pipìrų – net gerklę svilina Vb. Akly tu, pipirą išpylei ir neregi! Vlk. Gardi degtinė su pipirė̃liais, graži mergelė su vainikėliais (d.) Bgt. Klevo lentoms grindužės išgrįstos, pipirė̃liais gražiai išbarstytos JV572. Istubelė eglių lentoms grįsta, pipireliais aslelė barstyta KlpD78. Karti arielka negardu gerti, surūstų širdelė nuo pipirė̃lių JD1027. Man širdį, rodos, kremt pipirai karti . ^ Kartus kaip pipiras Vb. Vyras kaip pipiras, o smarvė kaip šeško Plt. O vaikučių kaip pipirùkų (daugybė mažų)! Vlkv. Prapuolė kai šuva su pipirais NžR. Išnyko kaip kamparas be pipìrų Brs. Sudžiūs viskas į pipìrą (labai) Kin. Užsigeidė ožka pipirų B. Kad užtekai žuvie, užteks ir pipirams Sim. Pirkai žuvų, pridėk ir pipìrų (dirbk ir baik) Ds. Atadaviau su pipìrais (brangiai sumokėjau) Ds. Sumokėjau šitam širmukui suvisu – su druska ir su pipirais (labai brangiai) An. Ot čia ir yr kartusai pipiras! (prž.) Pnd. Kartu ir be pipirų LTR(Jz). Pipiras mažas, bet kartus Šlv. Nežiūrėk, ką pipiras mažas, bet kartus LTR(Vlkv). Kiaulė pipirus ar supranta – mano, kad žirniai Krkl. Ar išmano kiaulė pipirus! ne jai renkami LzP. Labanaktis! – Saldžių sapnų su pipirais! (juok.) Lnkv. Medum sėjai, pipirai sprogsta 331. Medų sėji, pipirùs pjausi Sch88(B). Medu sėjau, o pipirai dygst VP29. Sėjau mėtą, išdygo pipiras LTR. Už pipirą mažesnis, už šunį piktesnis (šratas) LTR(Ldvn). Pirkit pipìrų! (sakoma nešiojant vaiką ant sprando) Vs. 2. bulvinių šeimos augalas; jo vaisius (ankštis): Ankštinių pipirų vaisiai vartojami kaip prieskoninė daržovė ir turi aštrų skonį, žadinantį apetitą . Raudonieji pipirai arba čemerys su makštelėm nuo danties sopės LTR(Ant). Neturi, Vincut, pipìro? Kad įdėtum butelin, tai kad pastiprėtum[ėm] Slm. 3. prk. apie mažą vaiką: Na, o judu, pipiru, lauk iš čia! V.Krėv. Kambaryje bėgiojo dvejų metų pipiras . Tėvas ka mirė, koks palikai pipirẽlis Šts. Maždaug prieš trylika metų, kai baigiau gimnaziją, šis vaikinas buvo dar visai pipiriukas sp. Tokiam pipìrui mat dar kelnių reikia! Šlv. Pasilgau savo pipìro Kn.apie mažo ūgio žmogų: Sveikos, moterys ir vyrai, – augaloti ir pipirai! B.Sruog. Bijot tokio pipìro – negyvent! Vlk. Toks pipìras nepaneš maišo miltų Mrj.
◊ galvõs pipìrai; MitII141 bot. tokie pipirai (Piper cubeba).
gañdro pipìrai; MitII133, LFIII512 bot. pievinė kartenė (Cardamine pratensis).
×ingelskasis pipìras LBŽ bot. pimentas (Pimenta officinalis).
į pipìrų žẽmę išvarýti labai barti: Tavi mama išvarýs į pipìrų žẽmę, kad teip ilgai užtrukai išejęs Plt.
kur pipìrai áuga (dýgsta) (išvyti); į pipìrų žẽmę toli, nežinia kur (išvaryti, išvyti, nudumti): Išgrūsiu, kur pipìrai áuga Vel. Pasiruošęs ir jį pasiųsti, kur pipirai auga . Vyk vaikus, kur pipìrai áuga, kad čia jų nė vieno nebūtų! Jnš. Išvogė Alūnas ir nudūmė su ja, kur pipirai dygsta V.Krėv. Išvarysiu pipirų žemėn Ds. Jei neklauso, reikia išvyt į pipìrų žẽmę Mrj. Aš tave išsiųsiu į pipirų žemę KrvP(Mrj).
paródyti, kur pipìrai áuga pričiupti, nubausti: Aš tau parodysiu, kur pipirai auga Grž.
pipìrų ant uodegõs užber̃ti pagąsdinti: Jiems reikia ant uodegos pipirų užbert .
pipìrų dúoti Vkš, Mrj barti, bausti: Aš tau da dúosiu pipìrų až neklausymą! Užp. Duõs tau tėvas pipìrų An. Davė pipirų – ilgam užteks KrvP(Mrk). Duos daba man ta moja pipirų .
pipìrų gáuti būti išbartam: Už melavimą gáusi nuo tėvo pipìrų Ss. Gáusi gerai pipìrų, ta tuokart žinosys, ką turi padirbti! Vvr. Kad gavau, tai gavau nuo mamos pipirų Žg.
pipirùs grū́sti; LTR(Slk) toks liaudies žaidimas.
pipìro mẽdis K; P, MitII142, BzF155, LBŽ žalčialunkis (Daphne mezereum).
pipirùs nešióti platinti paskalas: Vėl ėmė jos nešioti pipirus, esą kunigas balius vakarais ruošia su mergomis .
vandenìnis pipìras bot. kartusis rūgtis (Polygonum hydropiper): Kai pilvą sustveria ir raižo, tai ažvirinu vandeninių pipirų ir geriu – toj pačioj valandoj atleidžia Trgn.

Dictionary of the Lithuanian Language.

Игры ⚽ Нужен реферат?

Look at other dictionaries:

  • pipiras — pipi̇̀ras dkt. Malti̇̀ juodieji pipi̇̀rai …   Bendrinės lietuvių kalbos žodyno antraštynas

  • šventasis pipiras — statusas T sritis vardynas apibrėžtis Pipirinių šeimos prieskoninis, vaistinis augalas (Piper sanctum), paplitęs Centrinėje ir Pietų Amerikoje. Iš jo gaminami maisto priedai (kvėpikliai). atitikmenys: lot. Artanthe sanctum; Piper sanctum šaltinis …   Lithuanian dictionary (lietuvių žodynas)

  • betelinis pipiras — statusas T sritis vardynas apibrėžtis Pipirinių šeimos vaistinis augalas (Piper betle), paplitęs atogrąžose. Turi narkotinių medžiagų. atitikmenys: lot. Piper betle angl. betel; betel pepper; betelvine vok. Betelpfeffer šaltinis Valstybinės… …   Lithuanian dictionary (lietuvių žodynas)

  • margasis pipiras — statusas T sritis vardynas apibrėžtis Pipirinių šeimos dekoratyvinis augalas (Piper ornatum), paplitęs Indonezijoje. atitikmenys: lot. Piper ornatum angl. Celebes pepper šaltinis Valstybinės lietuvių kalbos komisijos 2013 m. gruodžio 19 d.… …   Lithuanian dictionary (lietuvių žodynas)

  • indonezinis pipiras — statusas T sritis vardynas apibrėžtis Pipirinių šeimos prieskoninis, vaistinis augalas (Piper retrofractum), paplitęs atogrąžų Azijoje (Indokinijoje, Indonezijoje, Malaizijoje, Filipinuose). Iš jo gaminami maisto priedai (kvėpikliai). atitikmenys …   Lithuanian dictionary (lietuvių žodynas)

  • kubebinis pipiras — statusas T sritis vardynas apibrėžtis Pipirinių šeimos prieskoninis, vaistinis augalas (Piper cubeba), paplitęs atogrąžų Azijoje (Indonezijoje). Iš jo gaminami maisto priedai (kvėpikliai). atitikmenys: lot. Piper cubeba angl. cubeb; cubeb pepper; …   Lithuanian dictionary (lietuvių žodynas)

  • ilgasis pipiras — statusas T sritis vardynas apibrėžtis Pipirinių šeimos prieskoninis, vaistinis augalas (Piper longum), paplitęs atogrąžų Azijoje (Indijoje ir Nepale). Iš jo gaminami maisto priedai (kvėpikliai). atitikmenys: lot. Piper longum angl. Indian long… …   Lithuanian dictionary (lietuvių žodynas)

  • svaigusis pipiras — statusas T sritis vardynas apibrėžtis Pipirinių šeimos vaistinis augalas (Piper methysticum), paplitęs Ramiojo vandenyno salose (Mikronezijoje), kitur – auginamas. Turi narkotinių medžiagų. Iš jo gaminami gėrimai. atitikmenys: lot. Piper… …   Lithuanian dictionary (lietuvių žodynas)

  • juodasis pipiras — statusas T sritis vardynas apibrėžtis Pipirinių šeimos prieskoninis, vaistinis augalas (Piper nigrum), paplitęs atogrąžų Azijoje (Indijoje). Iš jo gaminami maisto priedai (kvėpikliai). atitikmenys: lot. Piper nigrum angl. black pepper; pepper;… …   Lithuanian dictionary (lietuvių žodynas)

  • lenktavaisis pipiras — statusas T sritis vardynas apibrėžtis Pipirinių šeimos vaistinis augalas (Piper aduncum), paplitęs Centrinėje ir Pietų Amerikoje. atitikmenys: lot. Piper aduncum angl. matico; spiked pepper isp. cordoncillo; higuillo šaltinis Valstybinės lietuvių …   Lithuanian dictionary (lietuvių žodynas)

Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”